تبلیغات
موسسه حقوقی عدل فردوسی - راهکارهای اجرایی برای کاهش جمعیت کیفری

ferdose.ir
تاریخ:شنبه بیست و یکم مرداد 1396-ساعت 13 و 13 دقیقه و 49 ثانیه

راهکارهای اجرایی برای کاهش جمعیت کیفری

‌مسئولان قضایی استان‌ها در گفت‌وگو با «حمایت» مطرح کردند 
راهکارهای اجرایی برای کاهش جمعیت کیفری
مسئولان قضایی استان‌ها در گفت‌وگو با «حمایت» مطرح کردند 
راهکارهای اجرایی برای کاهش جمعیت کیفری

 
گروه قضایی-آزاده آقاجانی:کاهش جمعیت کیفری به عنوان یک مطالبه جدی از سوی رهبر معظم انقلاب در حالی در سال‌های اخیر در دستور کار جدی دستگاه قضایی قرار گرفته است که ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری در شهریورماه گذشته، موجب تسریع در پیگیری این سیاست کلان شد.  تصویب قوانین مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری در سال‌های گذشته و ابلاغ دستورالعمل‌های اجرایی برای کاهش جمعیت کیفری و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، ظرفیت‌های مهمی را برای کاهش تعداد زندانیان پیش روی قضات باز کرده است؛ به طوریکه مسئولان قضایی استان‌ها هم در گفت‌وگو با «حمایت» بر ادامه سیاست‌های فعلی تا رسیدن به نقطه مطلوب تاکید می‌کنند.

   الزام اجرای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری
‌همراهی قضات برای اجرای قوانین موجود و استفاده از ظرفیت‌های قانونی مهمترین موضوع در تحقق کاهش جمعیت کیفری است که دادستان سمنان در این خصوص تاکید می‌کند: به قضات تاکید شده است تا برای‌ کاهش جمعیت کیفری ‌ این دستورالعمل را در دستور کار خود قرار دهند و مجموعه دادگستری استان نیز‌ دستورالعمل را به صورت جدول احصا و با تفکیک وظایف تنظیم کرده است.
حیدر آسیابی در گفت‌وگو با «حمایت» با اشاره به دستور‌العمل ساماندهی زندانیان می‌گوید که این دستور العمل جامع و در برگیرنده بسیاری از مقررات الزام آور‌ است که در آیین دادرسی کیفری نیز پیش‌بینی شده است.
وی بیان می‌کند:‌ دستورات به ‌نهادهای مربوط ابلاغ شده که البته بیشترین وظایف برای دادستان‌ها و قضات اجرای احکام تعیین شده است و قضات بدوی و تجدیدنظر در همه مراجع قضایی طبق دستورالعمل  وظایفی دارند با اجرایی شدن تکالیف مقرر به هدف اصلی یعنی کاهش جمعیت کیفری دست می‌یابیم.

   کاهش 9 درصدی ورود به زندان
دادستان سمنان در ادامه تصریح می‌کند: در سمنان جلساتی درباره اجرایی شدن دستورالعمل برگزار شده است که ‌ موجب شد تا‌ ورودی به زندان‌ها ‌ در سال 95 ‌حدود 9درصد کاهش داشته باشد و از طرف دیگر موجودی زندان‌ها 10درصد موجودی نسبت به سال 94 کاهش دهیم.
آسیابی تاکید می‌کند:‌‌ اعطای تسهیلات به زندانیان و رسیدگی به مشکلات زندانیان مسایلی است تا‌ از حقوق قانونی بهره‌مند شوند؛ بحث آزادی مشروع و استفاده از رای باز از جمله موارد قانونی است که در اجرای دستورالعمل به آن می‌توان دست یافت.

   اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط
در این میان دادستان تبریز یکی از راهکارهای کاهش جمعیت کیفری را استفاده از ظرفیت‌ آزادی مشروط و تعلیق مجازات عنوان می‌کند و در این باره می‌گوید: ‌ این موضوع در کمیسیون عفو مطرح شده است و اگر بخش زیادی از شرایط آن فراهم باشد پیشنهاد عفو مطرح می‌شود.  موسی خلیل‌اللهی در گفت‌وگو با «حمایت» ‌با بیان اینکه به جز جرایم خشن با مرخصی سایر مجرمان غیرعمد موافقت می‌شود‌، خاطرنشان می‌کند:‌ برای جرایم غیرعمد برگه مرخصی صادر می‌شود. وی با اشاره به اینکه اصلاح و تربیت زندانیان یکی از راهکارهای کاهش جمعیت کیفری است، می‌افزاید: در تبریز فعالیت‌های قرآنی برای اصلاح زندانیان انجام می‌شود که در این زمینه ‌ 50درصد زندانیان ‌شرکت دارند.
دادستان تبریز تاکید می‌کند که‌ فعالیت‌های قرآنی  در کاهش تخلفات زندان و ‌مراجعه‌های بعدی به زندان تاثیرگذار است.

   استفاده از مجازات‌های جایگزین
یکی از راهکارهای کاهش جمعیت کیفری به گفته رییس کل دادگستری لرستان استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس است که در این زمینه ‌به قضات نیز توصیه شده است تا از این مجازات‌ها‌ استفاده کنند که نتایج خوبی داشته است. جعفر بدری تاکید می‌کند: در‌ جرایم خشن مسامحه نمی‌کنیم  ‌در جرایم خشن آن چه عمل می‌شود محکومیت‌های مالی جرایم غیرعمد و.. مساعدت شده است.  وی در گفت‌وگو با «حمایت» تاکید می‌کند: باید زندانیان کم خطر از مرخصی استفاده کنند و بیشتر در کنار خانواده باشند تا خانواده آسیب نبیند و حکم نیز اجرا می‌شود که این موضوع در کاهش جمعیت کیفری موثر بوده است.

   استفاده از راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش جمعیت کیفری
رییس کل دادگستری مازندران هم در گفت‌وگو با «حمایت» بر لزوم پیشگیری از بازگشت مجدد زندانیان به زندان تاکید می‌کند و می‌گوید: در بخش فرهنگی و پیشگیری کارهای ارزنده‌ای در زندان‌های استان انجام شده است که نتیجه این اقدامات کاهش ورودی زندانیان بوده است.
حجت الاسلام محمدعلی تقوی فرد، می افزاید: روند برنامه‌ها برای کاهش بیشتر جمعیت کیفری در زندان‌های مازندران با جدیت دنبال می‌شود.

   ایجاد اشتغال برای کاهش جمعیت کیفری
در این میان دادستان مشهد، کاهش جمعیت کیفری را نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف می‌داند در این باره می‌گوید: باید در وهله اول از ورود افراد به زندان پیشگیری کرد که این موضوع فقط با اقدامات پیشگیرانه امکانپذیر
است.
غلامعلی صادقی در گفت‌گو با «حمایت» خاطرنشان می‌کند: باید منشا کاهش جمعیت کیفری را در اقدامات خارج قوه‌قضاییه جستجو کرد؛ برای مثال در بحث بیکاری، طلاق و اعتیاد، اگر تولید کار و حمایت از تولید با جدیت بیشتری دنبال شود، این آسیب‌ها هم کاهش خواهد یافت.
وی اضافه می‌کند: اگر جرمی صورت گرفت قوه قضاییه فقط می‌تواند به پرونده‌ها رسیدگی کند اما توقع این است که دستگاه‌های اجرایی با اقدامات خود، فعالیت بهتری داشته باشند تا زمینه جرایم منتفی شود.
وی البته نقش قوه قضاییه در کاهش جمعیت کیفری را هم مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌گوید: در راستای کاهش جمعیت کیفری با استفاده از نهادهای شبه قضایی مانند شورای حل اختلاف، صلح و سازش در دعاوی و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به دنبال کاهش تعداد زندانیان هستیم.
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/18255 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر