تبلیغات
موسسه حقوقی عدل فردوسی - مطالب خرداد 1395

ferdose.ir
تاریخ:دوشنبه سی و یکم خرداد 1395-ساعت 15 و 13 دقیقه و 30 ثانیه

تهیه سجل کیفری برای همه محکومان

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خبر داد 
تهیه سجل کیفری برای همه محکومان

 
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اعلام کرد: اطلاعات تمام افرادی که در سامانه سمپ، حکم قضایی برایشان صادر و محکومیت در نظر گرفته شده، در سامانه سجل کیفری جمع‌آوری شده است و امکان رویت تمامی پرونده‌های قضایی افراد و جزییات احکامشان به صورت یکجا وجود دارد.

ادامه مطلب


تاریخ:پنجشنبه بیست و هفتم خرداد 1395-ساعت 09 و 45 دقیقه و 29 ثانیه

ضرورت توجه به مقررات رای باز برای کاهش جمعیت کیفری

«حمایت» گزارش می‌دهد 
ضرورت توجه به مقررات رای باز برای کاهش جمعیت کیفری

 
گروه قضایی – شاهرخ صالحی کرهرودی: آمارها حاکی از حضور 32 هزار نفر در زندان‌های استان تهران است و آنگونه که رییس سازمان زندان‌ها می‌گوید: بیشترین تراکم جمعیت کیفری در کشور مربوط به تهران است.  اما با این وجود تنها 200 زندانی تهرانی از مقررات مربوط به رای باز بهره‌مند هستند و این در حالی است که در سایر استان‌ها تا 50 درصد زندانیان از مقررات رای باز استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب


تاریخ:سه شنبه بیست و پنجم خرداد 1395-ساعت 17 و 12 دقیقه و 40 ثانیه

شرایط دریافت اجرت المثل چیست؟

خبرگزاری میزان- اجرت‌المثل یكی از حقوق ویژه‌ای است كه شرع و قانون برای زنان در نظر گرفته است. زن وظایف خاصی در زندگی زناشویی دارد كه توسط قانون و شرع برشمرده شده است. این وظایف شامل تمكین عام و تمكین خاص است. مطابق قانون به محض ازدواج، میان زوجین وظایف و تكالیفی برقرار می‌شود كه آنها باید نسبت به یكدیگر آن را انجام دهند.

ادامه مطلب


تاریخ:شنبه بیست و دوم خرداد 1395-ساعت 10 و 50 دقیقه و 46 ثانیه

نحوه مطالبه سفته در نظام حقوقی ایران

در گفت‌وگوی «حمایت» با یک حقوقدان بررسی شد 
نحوه مطالبه سفته در نظام حقوقی ایران

  گروه حقوقی-مهدیه سیدمیرزایی:  یک حقوقدان با بیان اینکه اگر طلبی در قالب سفته باشد، در مقایسه با طلبی که در یک سند عادی منعکس شده دارای امتیازات بیشتری است، ‌گفت: شخص می‌تواند برای وصول وجه سفته به دادگاه عمومی حقوقی مراجعه و با تقدیم دادخواست به این دادگاه، وجه خود را از این طریق مطالبه کند

ادامه مطلب


تاریخ:پنجشنبه بیستم خرداد 1395-ساعت 12 و 38 دقیقه و 56 ثانیه

نقش دلال در خرید املاک چیست؟

در گفت‌و‌گو با «حمایت» بررسی شد 
نقش دلال در خرید املاک چیست؟

 
 گروه حقوقی-آزاده آقاجانی: مردم عادی تصور می‌کنند که مشاوران املاک از اطلاعات حقوقی کافی برای نگارش یک قرارداد خرید و فروش ملک یا آپارتمان برخوردارند اما در واقع، اینگونه نیست و بخش زیادی از دعاوی املاک ناشی از قراردادهای عادی است که در دفاتر مشاوران املاک نوشته می‌شود.

ادامه مطلب


تاریخ:سه شنبه هجدهم خرداد 1395-ساعت 17 و 16 دقیقه و 35 ثانیه

دیدگاه قانون‌گذار درباره سکه‌های تقلبی

یک حقوقدان در گفت‌وگو با «حمایت» تشریح کرد: 
دیدگاه قانون‌گذار درباره سکه‌های تقلبی

 
 گروه حقوقی-آزاده آقاجانی: خرید و فروش سکه‌های طلای بانکی از دیرباز در طلافروشی‌ها و صرافی‌ها مرسوم بوده اما در سال‌های اخیر، فعالیت برخی مراکز غیررسمی موجب عرضه برخی سکه‌های تقلبی در بازار شد به طوریکه مردم همواره نگران هستند که آیا سکه واقعی می‌خرند یا تقلبی!

ادامه مطلب


تاریخ:یکشنبه نهم خرداد 1395-ساعت 18 و 25 دقیقه و 32 ثانیه

کارکرد "بیمه اجباری و اختیاری" در روابط اجتماعی

حقوق گام به گام شماره 28
کارکرد "بیمه اجباری و اختیاری" در روابط اجتماعی
در مراودات اقتصادی و اجتماعی کنونی، بیمه با هدف جبران وضع مالی زیان دیده گان ناشی از حوادث گوناگون، التیام خسارات، افزایش سطح اشتغال، تعدیل ثروت و.... نقش بسزایی دارد.

ادامه مطلب


تاریخ:یکشنبه نهم خرداد 1395-ساعت 12 و 46 دقیقه و 11 ثانیه

شرکت در طرح آینه به جای تحمل حبس

«حمایت» از راهکارهای جایگزین مجازات حبس گزارش می‌دهد 
شرکت در طرح آینه به جای تحمل حبس

 رهبر معظم انقلاب بارها ناخشنودی خود را از تعداد زیاد زندانیان اعلام کردند؛ مسئولان عالی قوه قضاییه هم سیاست اصولی و مهم این قوه را کاهش جمعیت کیفری عنوان کرده و بارها از قضات خواسته‌اند تا بجای راهی کردن مرتکبان جرایم ساده و غیرمهم به حبس، آنها را به مجازات‌های جایگزین و اصلاحی محکوم کنند تا جمعیت حاضر در زندان‌ها کاهش پیدا کند. اما برای تحقق این مهم، راهکارهای متفاوت و متنوعی وجود دارد.

ادامه مطلب


تاریخ:یکشنبه دوم خرداد 1395-ساعت 20 و 35 دقیقه و 24 ثانیه

نقش داوری در حل منازعات خانوادگی

پیشینه اندیشه حل و فصل دعاوی خانوادگی از طریق داوری و نهادهای سازشی بر این منطق تکیه دارد که از آنجاییکه ماهیت روابط خانوادگی بر پایه عشق و عاطفه استوار می باشد، بنابراین شأن چنین نهادی نیست که در فرض بروز مسائلی با این پدیده به مانند سایر مرافعات برخورد شود.

ادامه مطلب